Tradycyjną kuchnię tunezyjską ukształtował wpływ wielu różnych kultur. Jest mieszanką kuchni arabskiej, tureckiej, włoskiej i francuskiej z dużymi wpływami kuchni śródziemnomorskiej. Korzenie tej kuchni tkwią w doświadczeniach i tradycji rdzennych mieszkańców tego zakątka świata – Berberów.

 
 
 
 
Kuchnia tunezyjska jest jedną z najpikantniejszych na świecie – często w jedzeniu wyczujemy ostre chilli i czosnek. Potrawy są także mocno doprawione – przyrządza się je tu na oliwie z oliwek z dodatkiem chili, anyżu, kolendry, kuminu, kminku, cynamonu, czy szafranu. Popularnymi dodatkami do potraw są mięta oraz woda z kwiatów róży i pomarańczy, które nadają jedzeniu niepowtarzalny aromat.
 
Specjały tunezyjskiej kuchni to przede wszystkim ryby i owoce morza – są wyśmienite, podobnie jak dania z jagnięciny i kurczaka. Jednym z podstawowych składników całorocznej diety w Tunezji są też różnego rodzaju sałatki.

 
Tunezyjskie wypieki to dziedzictwo francuskie. Znajdziesz tu więc zarówno chrupiące i lekkie jak piórko bagietki, jak i rozpływające się w ustach croissanty w czekoladzie.
 

Regionalne specjały:

 

  • Kuskus – serwowany zwykle z mięsem lub rybą i warzywami
  • Harissa – pasta chilli
  • Salade Mechouia – sałatka z pieczonych warzyw
  • Tajine – rodzaj placka aromatyzowanego przyprawami i podawanego na zimno (nie pomyl z marokańskim daniem o tej samej nazwie!)
  • Brik au thon – farsz z tuńczyka, kaparów, jajek, pietruszki i cebuli zawinięty w kopertę z ciasta i smażony w głębokim tłuszczu

 

Kuchnia tunezyjska Brik au thon e1309181135422 Kuchnia tunezyjska

 

Warto wiedzieć:

 
Mimo że w Tunezji alkohol jest oficjalnie zakazany (podobnie jak w innych krajach muzułmańskich), to w praktyce można go dostać w barach, restauracjach i niektórych supermarketach. W Tunezji produkuje się wiele smacznych win stołowych i musujących, piw oraz likierów.
 
Pamiętaj też koniecznie o napiwkach. Zawsze zostaw parę groszy taksówkarzowi i kelnerowi w restauracji – obsłuży Cię znacznie szybciej i sprawniej!

 
  TUNEZJA


 

Jakie plaże wolisz?

Pokaż wyniki

loading Kuchnia tunezyjska Loading ...

Podoba ci się artykuł? Pokaż go znajomym!
  • facebook Kuchnia tunezyjska
  • twitter Kuchnia tunezyjska
  • wykop Kuchnia tunezyjska
  • kciuk Kuchnia tunezyjska