Najważniejsze informacje przed odlotem


informacje dla turysty na lotnisku

.

 • Upewnij się, jaki dokument jest wymagany w przypadku wjazdu do wybranego przez Ciebie kraju.  W państwach należących do Unii Europejskiej zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, ale są wyjątki od reguły! Poza Europą oprócz paszportu może być wymagana wiza. W niektórych krajach wystarczy uiścić opłatę wizową na przejściu granicznym, jednak czasami o wizę należy ubiegać się przed wyjazdem. Czytaj:  wiza czy bez wizy

.

 • Wydrukuj bilet elektroniczny i przed wyjazdem upewnij się, że wiesz, na którym Terminalu masz odprawę i o której godzinie odlatuje twój samolot.
 • Sprawdź na bilecie elektronicznym, jaka jest maksymalna, dozwolona waga bagażu podręcznego i bagażu głównego. Pamiętaj, że tanie linie lotnicze są bardzo restrykcyjne i jeżeli przekroczysz dozwoloną normę, to będziesz zmuszony dopłacić za każdy dodatkowy kilogram 30-50 zł. Regularne linie zezwalają przeważnie na 20 kg w bagażu głównym i 8 w bagażu podręcznym. U tanich przewoźników często nie można zabrać więcej niż 15 kg i 8kg. Czytaj Tanie Linie Lotnicze wady i zalety
 • Zapoznaj się z listą niedozwolonych przedmiotów, czyli takich, których nie możesz wnieść na pokład samolotu. Patrz poniżej.

.
.

Dziecko w samolocie

 • Jedzenie w samolocie – warto sprawdzić czy w samolocie będą podawane posiłki. Jeżeli tak, to sprawdź, czy masz opcję rezerwacji specjalnego posiłku dla dzieci. Jeżeli jest to lot czarterowy bez wyżywienia, to radzimy dokupić np. wodę już na lotnisku w Polsce. Tak z pewnością zapłacisz nie mniej niż 4 zł za małą butelkę (0.5 L), ale w samolocie może ona kosztować nawet 4 razy więcej!
 • Pamiętaj też o kanapkach. Nie warto przepłacać. Szczególnie, że na pokładzie kupisz  głównie pełne chemii fastfoody, za które jeszcze słono przepłacisz.
 • Małe dzieci mogą przy starcie i lądowaniu boleć uszy. Sytuację taką powoduje zmiana ciśnienia powietrza w samolocie. Aby tego uniknąć nie zapomnij zabrać swojemu dziecku ulubionej  przekąski. Nie tylko zajmniesz je na chwilę, ale także pomoże to rozładować ciśnienie w uszach. Jeżeli sam/sama masz z tym problem,  przy starcie zatkaj na chwilę nos i dmuchnij. Można też rzuć gumę. Zazwyczaj pomaga.
 • Jeżeli podróżujesz z małym dzieckiem lub niemowlakiem i potrzebujesz mieć przy sobie płyny (np. mleko) o pojemności większej niż 100 ml, uprzedź o tym strażnika celnego i bądź przygotowana na spróbowanie napoju.

.

.

Czego NIE można wnieść na pokład samolotu?

Na lotnisku od ostatnich paru lat panuje wzmożona kontrola. Aby uniknąć rozczarowania lepiej  upewnij się, że w twoim bagażu podręcznym nie znajdują się:

 • płyny, żele, perfumy, dezodoranty, a nawet woda lub sok o pojemności większej niż   100 ml.
 • Ostre lub metalowe przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pasażerów lotu. Należą do nich m.in. pilniki, nożyczki, korkociągi, sztućce, itp.
 • Wszystkie produkty płynne z torby podręcznej (nawet lakier do paznokci) włóż do 1 litrowej plastykowej torebki z suwakiem. Zapytaj o nie na lotnisku przed kontrolą osobistą.
 • UWAGA! Jeżeli  Ty, bądź osoba którą się opiekujesz w samolocie (np. niemowlę)  potrzebuje w trakcie lotu lekarstw bądź  płynów powyżej 100 ml, upewnij się, że masz ze sobą ważne i czytelne zaświadczenie lekarskie.  Matki podróżujące z niemowlakiem mogą być poproszone o spróbowanie zawartości buletki bądź pojemnika z płynem.

.

Każda rzecz znaleziona w Twojej torbie bądź kieszeni i znajdująca się na liście rzeczy niedozwolonych zostanie natychmiast skonfiskowana.

.

Przyjazd na lotnisko

Jeżeli wylatujesz z Polski, upewnij się, że na lotnisku zjawisz sie nie później niż 1,5 godziny przed odlotem. Na lotniska za granicą najlepiej przyjechać na dwie godziny przed odlotem. Czemu taka różnica? Lotniska różnią się wielkością i procedurą ochrony. Na jednym odprawa celna i nadanie bagażu i dojście do ‘gate’ może zająć Ci 30 minut, na innym 90 minut. Lepiej nie ryzykować.  Stanowisko odpraw bagażu zamykane jest od 45 do 30 minut przed planowanym odlotem.

.

Odprawa lotniskowa

Po wejściu do terminalu sprawdź na tablicy ogłoszeń, przy której bramce powinieneś dokonać odprawy celno-bagażowej. Tam oddasz bagaż, otrzymasz bilet oraz dowiesz się, do którego wyjścia (gate) należy się udać, aby poczekać na samolot. Jeżeli masz określone preferencje, gdzie chciałbyś w samolocie siedzieć (np. przy oknie), to nie wahaj sie zapytać o taką możliwość od razu po podejściu do bramki.

.

Wejście na pokład samolotu – Boarding time

Czyli czas, w którym pasażerowie proszeni są o wejście do samolotu (ok. 30 min przed odlotem)  Sprawdź na bilecie, który otrzymasz przy odprawie celnej, o której godzinie zaczyna się boarding. Bądź na czas przy bramce z gotowym do pokazania biletem lotniczym. To, że zdałeś bagaż i przeszedłeś kontrolę nie znaczy, że samolot na Ciebie poczeka, jeżeli zagapisz się w trakcie zakupów!


Interesujące? Dodaj komentarz i pokaż artykuł znajomym!
 • Facebook
 • Śledzik
 • Poleć
 • Twitter
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live

Zobacz inne ciekawe artykuły